W związku z licznymi nieprawidłowościami dotyczącymi sposobu realizacji art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela (tzw. dodatkowa godzina), Zarząd Główny ZNP przekazał na ręce parlamentarzystów propozycję nowelizacji tego artykułu. Celem proponowanej zmiany jest wydanie rozporządzenia określającego rodzaje, sposób realizacji i rozliczania  dodatkowych godzin edukacyjnych, co zdaniem ZNP przyczyni się do zgodnego z prawem  i intencją ustawodawcy stosowania art. 42 w praktyce szkolnej.

Obecnie ZNP jest w trakcie realizacji badania ankietowego dotyczącego artykułu 42 KN. Zdaniem Związku wyniki badania będą miały istotny wpływ na proces legislacyjny,   a  w konsekwencji nowelizację artykułu 42 Karty.

Ponadto ZNP złożył w Sejmie propozycję nowelizacji:

- ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.  Karta  Nauczyciela  (art. 30a). Proponowana zmiana dotyczy uwzględnienia w treści tego przepisu organów prowadzących będących organami administracji rządowej, a tym samym objęcia prawem do dodatku uzupełniającego nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez te organy; 

- ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (art. 2 pkt 1). Zmiana ma na celu rozszerzenie katalogu nauczycieli uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego m. in. o nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie ustawy z dnia  29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej;            

- ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (art. 1). Celem proponowanej regulacji jest wprowadzenie możliwości prowadzenia sporu zbiorowego dotyczącego płac lub świadczeń socjalnych pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej i samorządowej z właściwym ministrem lub organem wykonawczym właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

- ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dodanie art. 39a). Proponowana nowelizacja dotyczy corocznego określania przez radę gminy, radę powiatu i sejmik województwa (w drodze uchwały) minimalnego wzrostu wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym pracowników samorządowych zatrudnionych w publicznych szkołach i placówkach oświatowych.

 



Zarząd Oddziału ZNP Mykanów
ul. Cicha 74, 42-233 Mykanów
tel. 600-362-447

Skorzystaj z naszej
wyszukiwarki
aby znaleźć interesującą cię informację.



Projekt i wykonanie www.imoli.pl